Golden - nasz były koń

Edukacja przez Szachy

szachy

Nauka jest jak niezmierne morze.Im więcej jej pijesz, tym bardziej jesteś spragniony.
Stefan Żeromski

25. September 2017, 06:32

You are here: Aktualności arrow Aktualności arrow Lato w Tarze: lipiec 2016r.

Lato w Tarze: lipiec 2016r. Drukuj Poleć znajomemu
05.07.2016.

gpld_0 Drodzy Opiekunowie

Jak co roku na łąki Fundacji Przyrodniczej “pro Natura” wróciły nasze konie. Dla nich to naprawdę namiastka obiecanego raju, lato to czas beztroski, wolności i swobody.

Również konie, które zostały w schronisku mają do dyspozycji spory teren i trawy pod dostatkiem.

Zdjęcia Goldena
gpld_1 gpld_2 gpld_3 gpld_4
gpld_5 gpld_6 gpld_7 gpld_8
gpld_9 gpld_10 gpld_11 gpld_12
gpld_13 gpld_14 gpld_15 gpld_16

Pastwiska, na których wypasamy konie, to teren rezerwatu Polder w Dolinie Łachy. Obszar ostoi jest mozaiką lasów, łąk i w niewielkiej części pól uprawnych. Całość przecina sieć rowów i kanałów melioracyjnych, które w wielu miejscach tworzą zabagnione niecki z olsami i korytarze porośnięte łęgami jesionowo-olszowymi. Lasy wilgotne dominują w północnej części natomiast w części południowej pośród łąk odnajdziemy także niewielkie wzniesienia porośnięte roślinnością kserotermiczną. Dzięki takiej mozaice środowisk zachowało się tu wiele cennych i unikalnych gatunków roślin i zwierząt.

Od połowy lat 90. ubiegłego stulecia towarzystwo „pro Natura” rozpoczęło wykup gruntów i starania o ochronę urokliwego krajobrazu doliny. Obecnie w ostoi mieści się 9 rezerwatów:
-Bielawka: ten niewielki (1,25 ha) fragment łąki to jedno z najcenniejszych stanowisk kukułki szerokolistnej w dolinie. Każdego roku kwitnie tu kilkaset okazów tej pięknej rośliny. W okresie kwitnienia (maj) można oglądać storczyki z pobliskiej drogi asfaltowej bez potrzeby wchodzenia do rezerwatu.
-Szydło: blisko jednohektarowy fragment podmokłych łąk z udziałem kukułek szerokolistnych.
-Polder: 68 ha. To największy rezerwat w dolinie. Chroni łąki z udziałem sernicy żyłkowanej, sitniczki szczecinowatej i mieczyka dachówkowatego. Gnieździ się tu żuraw, czajka, a czasem derkacz. Poddany został renaturyzacji i w szybkim czasie powstały tu godowiska rzekotki drzewnej i kumaka nizinnego. Od wiosny do jesieni można zobaczyć na łąkach wypas tabunu koni ze schroniska „Tara”.
-Rzepa: niewielki fragment łąk zalewowych, stanowiący ważne żerowisko bociana białego i żurawi.
-Ruskie Łąki: blisko 50 ha podmokłych łąk i suchych muraw. Ważne lęgowisko czajek i sieweczek rzecznych oraz żerowisko dudka, bocianów białych i czarnych. W ostatnich latach PTOP „Salamandra” we współpracy z PTPP „pro Natura” z powodzeniem introdukowały tu susła moręgowanego, gatunek restytuowany w Polsce. Łąki poddano renaturyzacji, tworząc sieć oczek wodnych. Powstało tu jedno z największych w dolinie godowisk rzekotki drzewnej. Ciągle można tu zobaczyć ekstensywny wypas krów.
-Colin: 10 ha podmokłych turzycowisk, trzcinowisk i łęgów olszowo-jesionowych. Pozostawiony naturalnej sukcesji i od blisko 25 lat nieużytkowany. Około 300 lat temu stanowił staw rybny.
-Długas: około 50 ha łąk, turzycowisk, trzcinowisk i olsów. Ważne lęgowisko żurawia i kszyka. Stwierdzono tu występowanie piskorza.
-Kumaki: kilkuhektarowy fragment z murawą napiaskową, oczkiem wodnym i zaroślami. Pozostawiony naturalnej sukcesji. Stanowisko kumaków nizinnych i żurawia.
-Wierzbinka: 4 ha łąk trzęślicowych. Ważne żerowisko i pierzowisko żurawi. Piękno tego regionu widać na każdym kroku.

Zdjęcia z rezerwatów zobacz

Obecność tarowego stada na tym terenie to bardzo ważna rzecz dla ochrony bocianów. Z jednej strony niska trawa ułatwiająca polowanie i skuteczne żerowanie. Z drugiej strony to korzystające z odchodów chrząszcze i inne owady, które są bardzo dobrym pokarmem dla bocianów. Ale nie tylko. Takie pastwiska przyciągają także dudki, jaskółki żerujące na muchówkach unoszących się tłumnie nad odchodami, a także szpaki, czajki i pliszki żółte. Koszenie wydaje się być namiastką wypasu. W Europie Środkowej potrzebne są stada kopytnych, które mogłyby wypasać doliny rzeczne i inne otwarte tereny. Kiedyś, zanim ludzie zaczęli wypasać bydło, owce i konie w Europie Środkowej pasły się żubry, tury, czy jelenie i to one zapewniały bocianom miejsce do żerowania. Z ludzkiej strony to wypasowe przedsięwzięcie pokazuje, że współpraca może rozwiązywać różne problemy – można pomóc koniom i bocianom.

Pozdrawiam serdecznie: ​
                                               Katarzyna Kawka: koordynator ds. adopcji

Zmieniony ( 30.11.2016. )