Golden - nasz były koń

Edukacja przez Szachy

szachy

Nauka nie ma żadnej ojczyzny, gdyż wiedza ludzka obejmuje cały świat.
Ludwik Pasteur

25. September 2017, 22:27

You are here: Aktualności arrow Golden

Golden Drukuj Poleć znajomemu
23.09.2015.

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 8 w Lubinie wraz z gronem pedagogicznym postanowili adoptować konia - podopiecznego Fundacji „Tara”. Nasza szkoła od 2006r. jest wirtualnym opiekunem urodzonego w 2005 roku konia Goldena, który wyrósł na wyjątkowo urodziwego kasztanka i jednym z największych koni w Tarze.

Historia Goldena jest typowa dla wielu koni, wykupionych przez Tarę. Od momentu urodzenia był przeznaczony na rzeź – stał przykuty do ściany, właściwie bez ruchu, bez widoku świata – i tuczony dla osiągnięcia lepszej wagi. Został wykupiony i w tym momencie odzyskał wolność trafiając do końskiego raju, jakim jest Schronisko dla Koni Fundacji Tara.

Tara jest organizacją non-profit mającą swoją siedzibę w Piskorzynie, niespełna 40 kilometrów od Lubina. Fundację założyła Scarlett Szyłogalis, aktywistka ruchów walczących o prawa zwierząt. Wraz z nią pracuje tam kilka osób, ludzie dobrego serca, którym nieobca jest pomoc zwierzętom niejednokrotnie skazanym już na śmierć. W schronisku przebywa obecnie ok. 200 zwierząt, z czego zdecydowaną większość stanowią konie (120). Te piękne zwierzęta, przez całe życie służące człowiekowi, są często zaniedbywane lub oddawane do rzeźni w momencie, kiedy tracą siły lub zaczynają chorować. Fundacja Tara ratuje zwierzęta przed śmiercią - chore, strudzone, ale przecież ciągle pragnące miłości i ciepła ludzkiej ręki. Inicjatywa Scarlett i Piotra Szyłogalis, założycieli fundacji, może istnieć jedynie przy pomocy przyjaciół Tary – przede wszystkim  dzięki wsparciu materialnemu i finansowemu, ale też pomocy rzeczowej oraz wolontariatowi.

Uczniowie naszej szkoły od pierwszej klasy uwrażliwiani są na pomoc słabszym, zwłaszcza zwierzętom. Dzięki temu dzieci są wyczulone na kwestie związane z ochroną środowiska, uczą się empatii wobec słabszych, pokrzywdzonych. Pomoc schronisku cieszy się w szkole dużą popularnością. W grudniu 2006 roku, w początkach adopcji Goldena, każde dziecko wpłacało 60 groszy miesięcznie na swojego czterokopytnego przyjaciela. Później, z inicjatywy społeczności uczniowskiej, kwota składki wzrosła do 1 zł miesięcznie i tyle wynosi do dzisiaj.

W roku szkolnym 2016/17 wpłaciliśmy 4800 zł.
Pieniądze te zapewniają Goldenowi spokojny i bezpieczny byt.

Dzieci uwielbiają swojego podopiecznego i ambicją każdej klasy jest wyjazd to Tary przynajmniej raz w ciągu pobytu w szkole. Chętnie jeżdżą też rodzice. Bo wirtualna opieka nad Goldenem to nie tylko comiesięczna zbiórka pieniędzy, ale przede wszystkim niesamowite wycieczki do Tary, gdzie dzieci odwiedzają nie tylko swojego konia. Podopiecznymi Fundacji są konie, kozy, krowy, psy, koty. Wszystkie są ofiarami ludzkiego okrucieństwa i zaniedbania, często chore i wymagające regularnego leczenia. Bo ambicją Scarlett, Piotra Szyłogalis i ich współpracowników jest, aby zwierzęta były w jak najlepszej formie, często mimo bardzo wysokich kosztów leczenia. Bo zwierzę to przyjaciel, a o tych trzeba dbać.

Założyciele fundacji zapraszają wszystkich chętnych do wizyty w Tarze. Prowadzą lekcje o zwierzętach, opowiadają ich historie, organizują gry i zabawy. Uczniowie uwielbiają te wyprawy i są dumni ze swojego konia. Szkoła, jak wszyscy rodzice adopcyjni, dostaje regularnie listy z pozdrowieniami od Goldena i informacjami od pracowników Fundacji. Naszą współpracą z Fundacją Tara udało się zainteresować również lokalne media. Z inicjatywy wychowawczyni klasy IIIc pani Krystyny Gorzelnik, na wycieczkę do Piskorzyny zaproszeni zostali dziennikarze Wiadomości Lubińskich. O przebiegu wycieczki i Fundacji można przeczytać w czerwcowym wydaniu gazety (5 czerwca 2014r., numer 343). Wszyscy odwiedzający Tarę uczniowie, jak na gości przystało, przyjeżdżają z prezentami – karmą dla zwierząt, materiałami na zimowe legowiska, a nawet maskotkami dla psiaków.  Dzięki naszym uczniom oraz ich Rodzicom Fundacja Tara – Schronisko dla Koni - będzie mogła działać sprawniej i jeszcze lepiej zajmować się Goldenem i pozostałymi podopiecznymi.

Fundacja Tara zaprasza tych, którzy chcą zobaczyć na własne oczy kawałek zwierzęcego raju. Ich bramy są zawsze otwarte dla wszystkich.

Mapkę dojazdu do Tary (pdf) zobacz

Zdjęcia Goldena

Artykuły o Goldenie:

Golden, Life, Matuszka (10 września 2017r.) zobacz

Wycieczkę klasy Va do Piskorzyny (22 maja 2017r.)

Ia rodzinnie w Tarze (13 maja 2017r.) zobacz

List od Tary: grudzień 2016 (17 grudnia 2016r,) zobacz

Zapach jesieni w Tarze (4 listopada 2016r.)

List od Tary: październik 2016 (8 października 2016r.) zobacz

Z wizytą u Goldena (29 września 2016r.) zobacz

List od Tary: wrzesień 2016 (10 września 2016r.) zobacz

Lato w Tarze: sierpień 2016r. (4 sierpnia 2016r.)

Lato w Tarze: lipiec 2016r. (5 lipca 2016r.) zobacz

List od Tary (9 czerwca 2016r.) zobacz

Kwietniowe pozdrowienia z Tary (4 maja 2016r.) zobacz

Marzec w Tarze (19 marca 2016r.)

Zimę w Tarze (26 stycznia 2016r.) zobacz

Życzenia od koni z Tary (23 grudnia 2015r.) zobacz

Listopadowe pozdrowienia od Goldena (22 listopada 2015r.) zobacz

Przygotowania do zimy w Tarze (31 października 2015r.) zobacz

Wycieczka klasy IIIb do Piskorzyny (1 października 2015r.) zobacz

Wycieczka klas IIb i IIe do Piskorzyny (30 września 2015r.)

Jesienny list od Goldena (30 września 2015r.) zobacz

Sierpniowe pozdrowienia od Goldena (20 września 2015r.) zobacz

Letnie informacje o Goldenie (3 lipca 2015r.) zobacz

Sesję fotograficzną Goldena (5 maja 2015r.) zobacz